HISTORY OF PASCO COUNTY

Trilby Baptist Church History - Officers

©JUDITH R. JOLLY

Trilby Baptist Church
Church Record Book September 30, 1922 - June 1, 1941
(Includes data transferred from an earlier book and data added after 1941)

Register of Officers

(Includes Clerks, Deacons, Pastors, Secretaries)

Name                        Commenced       How Closed
        
Clerks
Forrest Bankston                            Resigned
T.J. Blitch                                 Resigned
C.A. Hackney                                Resigned
W.L. Whiddon                                Resigned
Rev. G.A. Martin                            Resigned 10/18/1925
R.J. Woods                                  Resigned
Milton Bailey               Sept. 1930      Resigned
Forrest Bankston            Sept. 1931      Death
Rev. Simmons Wade                           Resigned
J.W. Bauknight              Nov. 1933       Joined Lacoochee BC

Deacons
Forrest Bankston
T.J. Blitch
C.A. Hackney
J.W. Bauknight
W.H. Colson
R.J. Woods

Pastors
Rev. G.A. Martin                            Resigned 10/18/1925
Rev. Simmons Wade                           Resigned
Rev. Edd J. Bryant          1933
Rev. R.L. Lampp             1938            Resigned
Rev. Baldwin                1940

Secretaries
Mrs. Moore
Mrs. W.H. Colson                            Moved
Mrs. Evy Green

Judith R. Jolly, Transcriber
Dade City, Pasco County, Florida
Member, Board of Directors - Florida Baptist Historical Society
June 23, 2013

Trilby Baptist Church history front page